گیت هاب چیست؟ همه چیز در مورد github

گیت هاب چیست؟ همه چیز در مورد github

840px-GitHub_заблокировал_аккаунты_«Сбера»,_«Альфа-банка»_и_некоторых_индивидуальных_разработчиков_из_России_18-04-2022

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که باتوجه‌به گستره اطلاعات برنامه‌نویسی یک برنامه‌نویس چگونه می‌تواند نسبت به این مطالب اشراف پیدا کند؟ یا چند برنامه‌نویس چگونه بدون تداخل می‌توانند روی سورس یک برنامه کار کنند؟ یا چگونه از منابع خود پشتیبانی و کنترل کنند؟

اگر با دنیای برنامه‌نویسی و برنامه‌نویسان کمی آشنایی داشته باشید می‌دانید که این معضلات از اصلی‌ترین مشکلات این حرفه بوده است که البته امروزه به‌راحتی قابل‌حل است.

چای هوشمند سعی دارد در مورد ابزارهای کنترل نسخه و یکی از محبوب‌ترین آنها، یعنی گیت‌هاب، اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذارد.

تاریخچه

پلت فرم گیت‌هاب در 19 اکتبر سال 2007 توسعه پیدا کرد و توسط تام پرستون ورنر، کریس وانسترث، پی جی‌هایت و اسکات چاکن در سال 2008 به‌صورت بتا مورداستفاده کاربران قرار گرفت.

گیت‌هاب چیست؟

گیت‌هاب  وب‌سایتی مناسب برای برنامه‌نویسانی است که در این سایت می‌توانند به مدیریت کدهای یک برنامه و حتی قادر به کنترل و عوض‌کردن آنها باشند.

گیت‌هاب در واقع یک فضای ابری است که برای کدنویسان مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین این وب‌سایت برای کدنویسان مبتدی نیز بسیار مؤثر است و مورداستفاده قرار می‌گیرد. در کنار همه اینها گیت‌هاب به‌قدری موردپسند مخاطبان بوده است که برخی از کاربران از آن برای پروژه‌هایی مانند نوشتن کتاب نیز استفاده می‌کنند.

پیشنهاد مطلب : مقاله مسیریابی در SDN رو از دست نده.

حتماً برای شما هم پیش‌آمده است که بعد از چند ساعت کارکردن بر روی پروژه‌ای متوجه بشوید مسیر را اشتباه رفته‌اید و باید به قبل از این چند ساعت کار رجوع کنید، یا حتی به نسخه‌ای مربوط به چند روز پیش.

یا نیاز داشته باشید که هر یک از اعضای تیم شما بر روی بخشی از نرم‌افزار کار کنید و حتماً در چنین مواقعی واهمه این را دارید که شاید اشتباه یک شخص زحمات کل تیم را از بین ببرد.

وظیفه ابزارهای کنترل نسخه برطرف‌کردن همین دغدغه‌های شماست. این ابزار با نگهداری از کلیه نسخه‌های نرم‌افزار، به شما این قابلیت را می‌دهد را در هر زمان به هر نسخه که نیاز دارید رجوع کنید، همچنین هر یک از اعضای تیم می‌تواند نسخه اصلی را دانلود و پس از ایجاد تغییرات نسخه جدید را در این ابزارها بارگذاری نماید.

گیت هاب چیست؟ | چای هوشمند

 برخی از ویژگی‌های این پلتفرم github

در ادامه به برخی از ویژگی های GitHub می پردازیم:

گیت هاپ و دارا بودن حافظه مخصوص

در گیت‌هاب هر پروژه حافظه مخصوص و منحصر به خود را دارد و در آن می‌تواند چندین پروژه با آدرس‌های مختلف ذخیره کرد.

2:درخواست بازبینی از توسعه‌دهندگان اصلی پلتفرم

اگر بر روی پروژه‌ای کارکرده‌اید و فکر می‌کنید که می‌تواند در دنیای رسانه نرم‌افزار مفید باشد می‌توانید پروژه خود را با توسعه‌دهندگان اصلی برنامه در میان بگذارید تا تحت بررسی قرار گیرد و سرانجام به‌صورت رسمی از پروژه شما استفاده شود. در واقع این پلتفرم می‌تواند یک فرصت مالی برای شما رقم بزند و از ویژگی‌های خوب این پلتفرم است.

گیت هاب دارای شبکه اجتماعی

یکی دیگر از ویژگی‌های گیت‌هاب شبکه اجتماعی آن است که کاربران می‌توانند پروژه‌های خود را در آن به اشتراک بگذارند و مورد حمایت و نقد دیگر کاربران قرار بگیرند.

4:قرارداد با شرکت‌های بزرگ

شرکت گیت‌هاب با شرکت‌های بزرگی همکاری کرده است که یکی از آن‌ها شرکت اپیک گیمز است. اپیک گیمز یک فروشگاه و لانچر برای گیمرها است که امروزه بسیاری از کاربران فضای گیمینگ از آن استفاده می‌کنند. شرکت اپیک گیمز در آمد بسیاری بالایی دارد و همین سرمایة شرکت باعث شده است که با بسیاری از شرکت‌ها از جمله گیت‌هاب درآمد داشته باشد

خرید سهام گیت‌هاب توسط مایکروسافت

شرکت مایکروسافت در سال 2018 سهام شرکت گیت‌هاب را به قیمت فوق‌العاده بالا 7.5 میلیارد دلار خرید که یکی از خریدهای بزرگ این شرکت است. مایکروسافت شرکت بسیار بزرگی در زمینة نرم‌افزار و ویندوز است که با خرید گیت‌هاب باعث توسعه شرکت رشد بسیار بالای این شرکت می‌شود.

سایر کاربردهای گیت هاب

در ادامه لازم است اشاره کنیم که گیت هاب تنها مختص به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان نیست. و برای اقداماتی نظیر بهینه کردن و مدیریت پروژه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزارهای گیت هاب سوابق تغییرات را حفظ و ذخیره می‌کند و کاربری که این تغییرات را انجام داده است را به تفکیک نماش می دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله با اسمارت تی ما اطلاعات کارآمدی درمورد این پلتفرم به دستاوردیم که می‌تواند منبع خوبی برای کدنویسان و کاربران رسانه است. ممنون که با چای هوشمند همراه بودید.