IDE چیست؟

IDE چیست؟

IDE

 

حتما تا کنون با عبارت IDE یا محیط یکپارچه توسعه مواجه شده اید، اگر برنامه نویس هستید و یا قصد برنامه نویس شدن را دارید با Smart TEA برنامه نویس همراه شوید تا با یکی از مهم ترین انواع ابزار های برنامه نویسی آشنا شوید.

محیط یکپارچه توسعه یا IDE(Integrated Development Environment) مجوعه از ابزار ها که معمولا شامل ویرایشگر کد برنامه  (Code Editor)، کامپایلر (Compiler)، دیباگر (Debugger)، رابط گرافیکی (GUI) و سایر ابزارهای مورد نیاز برنامه نویسان برای کد نویسی و تولید برنامه می باشد.

باید به این نکته توجه داشت که IDE و Compiler متفاوت از یکدیگر می باشند. Compiler کدهای نوشته شده به هر زبان برنامه نویسی را به زبان قابل درک برای ماشین تبدیل میکند و خود می تواند ابزاری تعبیه شده در یک IDE باشد. در حالی که IDE به عنوان یکی از اصلی ترین ابزار های کاربردی یک برنامه نویس مجموعه از این امکانات را در بر دارد.

ویژگی های یک IDE

پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی

هرکدام از IDE می‌توانند از زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی پشتیبانی کنند، از اصلی‌ترین اصول انتخاب یک IDE پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی مورد نظر ماست.

پشتیبانی از افزونه‌ها

افزونه‌ها از کاربردی‌ترین امکانات IDEها می‌باشند. پشتیبانی و نصب افزونه‌ها می‌توانند سهولت کاربری بالا و امکانات ویژه‌ای را در اختیار برنامه‌نویسان قرار دهند.

پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف

از ویژگی‌های مهم یک IDE پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف می‌باشد یک برنامه‌نویس ممکن است با سیستم‌عامل Mac OS، ویندوز و یا لینوکس اقدام به کدنویسی نماید، بنابراین عرضه محصول متناسب با این سیستم‌عامل‌ها می‌تواند امکانات ویژه‌ای را برای برنامه‌نویس فراهم آورد.

امکان یکپارچه‌سازی با ابزارهای کنترل ورژن

ابزارهای کنترل ورژن از اصلی‌ترین ابزارهای موردنیاز یک برنامه‌نویس می‌باشد، بنابراین یک IDE مناسب باید امکان یکپارچه‌سازی با این ابزارها را داشته باشد تا برنامه‌نویسان بتوانند ورژن‌های مختلف نرم‌افزار خود را در آن بارگذاری نمایند و امکان دسترسی تیمی به منابع نرم‌افزار فراهم باشد

امکانات رابط کاربری

این روزها رابط کاربری از مهم‌ترین اصول طراحی هر نرم‌افزاری می‌باشند، حتی یک ابزار تولیدکننده محصول نرم‌افزاری! طراحی رابط کاربری باید به‌گونه‌ای باشد که نیاز طیف وسیعی از کاربران را برآورده نموده، همچنین سهولت و تجربه کاربری مناسبی را در اختیار آنها قرار دهد.