فایروال چیست؟ به زبان ساده

فایروال چیست؟ به زبان ساده

فایروال|اسمارت تی

 حتماً تأیید می کنید که اینترنت در دنیای امروز بسیار گسترده و مؤثر است که شاید بدون آن در دنیای تکنولوژی به مشکلات بسیاری مواجه شویم. .

اما چه تعداد از اطلاعاتی که در شبکه هستند ایمن هستند؟ یا از کجا مطمئن می‌شویم که اطلاعاتی که در اینترنت و سایت‌های متعدد قرار می‌دهیم به وسیله ویروس‌ها مشکل ساز  نمی‌شود. برای پیشگیری از مشکلات این چنینی از فایروال استفاده می‌شود.

تاریخچه فایروال

تا قبل از اینکه فایروال در سال 1980 به وجود بیاید تنها فرمی از امنیت شبکه که وجود داشت به‌صورت ACL  یا access control lists  بود که تنها آیپی هایی که برای آن مشخص می‌شد اجازه دسترسی به شبکه را داشتند.

بعدها با پیشرفت شبکه دیگر این سیستم به‌اندازه کافی قوی نبود به همین دلیل شرکتی با نام  DEC یا digital equipment corporation سیستمی مبتنی بر فیلترینگ را برای شبکه ایجاد کرد.

این سیستم ابتدایی‌ترین نوع فایروال محسوب می‌شد. بعدها مطالعه راجع به فیلترینگ افزایش پیدا کرد و زمینه‌ای برای به‌وجودآمدن فایروالی پیشرفته را فراهم کرد

در سال 1999 فایروال پدید آمد و برای بررسی فیلترینگ در لایه‌های کاربردی شبکه مفید بود که توانایی بلاک کردن سایت‌هایی با محتوای خاص یا مجاز کردن سایت‌هایی با برخی پروتکل‌ها مانند https  یا ftp  را دارا بود

فایروال چیست و انواع آن

فایروال در اینترنت چیست؟ این سوال بسیاری از کاربران است. فایروال یا دیوار امنیتی میان سیستم‌های مصرف‌کنندة اینترنت و روتر قرار می‌گیرد و دیتایی که میان این دو رد و بدل می‌شود را کنترل می‌کند.

همچنین با توجه به دستوراتی که به آن داده می‌شود برخی داده‌ها را مجاز می‌داند و اجازه ورود به آن‌ها می‌دهد و برخی دیگر را مانند ویروس‌ها یا داده‌های ناامن را خارج می‌کند.

بستر اینترنت در عین گسترده بودن و ایمنی بسیار آن می‌تواند یک بستر ناامن نیز داشته باشد و این یکی از دلایلی است که باید از fire wall استفاده شود تا از سرقت اطلاعات جلوگیری شود. در ادامه به بررسی انواع فایروال می پردازیم. 

دستورات فایروال

firewall یا دیوراه آتش در ابتدا فقط بر مبنای آی‌پی‌ها اجازه دسترسی به شبکه را صادر می‌کرد؛ اما امروزه بخش‌های دیگری نیز به‌عنوان دستور برای مجاز بودن به فایروال اعلام می‌شود. 

در واقع این روند کمک می کند که بسیاری از آی‌پی‌ها یا پروتکل‌های ناامن به شبکه محدود شوند و همین مورد باعث ایمن‌سازی شبکه موردنظر ما می‌شود.

فایروال چیست به زبان ساده | اسمارت تی

انواع فایروال

fire wall انواع مختلفی دارد که به بررسی آنها می‌پردازیم

 نرم‌افزاری

دیواره آتش  نرم‌افزاری انواع مختلفی دارد؛ اما بهترین آنها فایروالی است که بر روی سیستم نصب می‌شود و از منابع سخت‌افزاری آن کمتر استفاده می‌کند نرم‌افزاری شامل دودسته می‌شوند.

شخصی

این نوع از دیوار آتش تنها بر روی یک سیستم‌عامل نصب می‌شود و از یک سیستم در شبکه محافظت می‌کند و باتوجه‌به داده‌هایی که از روتر عبور می‌کند محافظت می‌کند و اطلاعات موردنظر را مورد بررسی قرار می‌دهد.

تحت شبکه

این firewallهم به‌صورت نرم‌افزاری هم به‌صورت سخت‌افزاری مباشد و کل یک شبکه را مورد حفاظت و مدیریت خود نگه می‌دارد.

سخت‌افزاری

fire wall سخت‌افزاری بر روی یک‌روتر نصب می‌شود و می‌تواند شبکه را مورد مدیریت خود قرار بدهد و در صورت هر گونه مشکل آن را بررسی و از ورود دادة ناامن جلوگیری کند. این فایروال را نیز می‌توان دستورات لازم را روی آن اجرا کرد و کاربران مختلف به آن متصل شود.

اندروید

این نوع بر داده‌هایی که کاربر در اشتراک می‌گذارد را مدیریت و نظارت می‌کند. سیستم‌عامل اندروید از سیستم‌عامل‌هایی است که بسیار مورداستفاده قار می‌گیرد و مورد حملات هکرها قرار می‌گیرد به همین دلیل fire wall اندروید بسیار مرود استفاده قرار می‌گیرد.

بهترین نوع فایروال کدام دسته می‌باشد؟

با اینکه هر کدام از فایروال‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ویژگی‌های خود را دارند؛ اما با استفاده هر دو آنها باعث امنیت کامل شبکه برای سیستم موردنظر شما می‌شود. یعنی با نصب فایروال بر روی روتر موردنظر و نصب آن بر روی سیستم‌عامل خود باعث می‌شود که در صورت ورود داده نا امن از فایروال روتر امکان ورود به سیستم‌عامل را نداشته باشد و اطلاعات شما حفظ شود.

فایروال چیست و انواع آن | چای هوشمند

سوالات متداول 

در ادامه به برخی سوالات رایج پاسخ می دهیم.

چرا برای اصطلاح امنیت شبکه از فایروال استفاده می‌شود؟

firewall در واقع دیوار محکم و عایقی می‌باشد که میان دو سازه قرار می‌گیرد و درصورتی‌که یکی از بخش آن آتش بگیرد این دیوار به دلیل ساختاری که دارد باعث می‌شود که آتش در همان محدودة خود باقی بماند و سازه دیگر را درگیر آتش نکند. درواقع اصطلاح دیوار آتش در دنیای واقعی مانند کاربرد آن در فضای مجازی می‌باشد؛ زیرا باعث می‌شود که محتوای ناامنی که باعث به‌خطرافتادن اطلاعات ما می‌شود جلوگیری کند و آنها را ایمن نگه دارد

بهترین نوع فایروال کدام دسته می‌باشد؟

توجه داشته باشید هر کدام از فایروال‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ویژگی‌های خود را دارند. اما با استفاده هر دو آنها باعث امنیت کامل شبکه برای سیستم موردنظر شما می‌شود.

 با نصب fire wall بر روی روتر موردنظر و نصب آن بر روی سیستم‌عامل خود باعث می‌شود که در صورت ورود داده ناامن از دیواره آتش روتر امکان ورود به سیستم‌عامل را نداشته باشد و اطلاعات شما حفظ شود.

پیشنهاد مطلب: عدم توجه به موارد امنیتی در شبکه تبعات زیادی دارد، مقاله راه های افزایش امنیت شبکه در سازمان ها رو از دست ندید. 

 

فایروال بر روی چه سیستم‌هایی نصب می‌شود؟

سیستم‌های سخت‌افزاری

فایروال را می‌توانید بر روی سیستم روتر ها یا حتی بورد های سخت افزاری نصب کنید تا در دنیای شبکه ایمن شوید.

سیستم‌های دسکتاپ

با نصب فایروال بر روی یک سیستم کامپیوتری باعث می‌شوید که اطلاعاتی که در شبکه مبادله می‌کنید نظارت شود.

فایروال بر روی سیستم فضای ابری

فضای ابری از سیستم‌های بسیار مهم و مؤثری می‌باشد که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از کاربران دنیای شبکه از این سیستم برای انتقال دیتای موردنظر در فضای اینترنت استفاده می‌کنند پس چه‌بسا باید از فایروال در این بستر نیز استفاده شود.

آیا استفاده از فایروال ضروری می‌باشد؟

در دنیای امروز که دنیای اینترنت با دیتاهای مختلفی که همراه با ویروس یا دیتای ناامن روبرو است قطعاً استفاده از فایروال به هر دو صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ضروری است چرا که بسیاری از هکرها می‌توانند فایروال‌های اولیه را رد کنند و به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. 

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی یکی از شاخه‌های امنیت شبکه پرداختیم که بسیار مورد اهمیت است و اجزای مختلفی دارد و از آن استفاده می‌شود. ممنون که در این مقاله با اسمارت تی همراه بودید.