خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

پشتیبانی شبکه|اسمارتتی

زمانی که یک شبکه برای جا به جایی اطلاعات و داده‌ها راه اندازی می‌شود، نیازمند پشتیبانی و برقراری امنیت است. پشتیبانی شبکه های کامپیوتری یکی از راهکارهای برقراری امنیت در شبکه است که به کمک یک تیم پشتیبانی چند نفره انجام می‌شود. خدمات پشتیبانی از شبکه به صورت ۲۴ ساعته است و تمام فعالیت‌هایی که برای عملکرد بهتر شبکه نیاز است، انجام می‌شود.

پشتیبانی شبکه چیست؟

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری  از اصلی ترین ضرورت های یک شرکت یا سازمان می باشد.  یکی از مهمترین زیر ساخت های کسب و کار،  عملکرد پایدار و درست شبکه است و هر شبکه نیازمند به پشتیبانی تجهیزات شبکه است.

به طور خلاصه و ساده هر شبکه زمانی شکل می‌گیرد که چند کامپیوتر یا سرور را به یکدیگر متصل کرده و اطلاعاتی را از طریق این اتصال، رد و بدل کنید. این شبکه، نیازمند امنیت و بسیاری دیگر از خدمات است که از طریق پشتیبانی شبکه، این نیازها رفع می‌شود. در واقع هر فعالیتی که در راستای عملکرد بهتر یک شبکه انجام می‌شود، پشتیبانی شبکه های کامپیوتری است که توسط افرادی تحت عنوان کارشناس پشتیبانی شبکه انجام می‌شوند.

اگر هنوز هم درک کامل و واضحی نسبت به پشتیبانی شبکه ندارید، می‌توانید به راه‌های نفوذ به شبکه و قطع اتصال آن فکر کنید. این شبکه‌های کامپیوتری از طریق اینترنت فعالیت می‌کنند و تمام اطلاعات رد و بدل شده در این شبکه‌ها، به کمک اینترنت جا به جا می‌شوند. زمانی را تصور کنید که اینترنت قطع شده یا کند می‌شود. در این شرایط چه اتفاقی می‌افتد؟ بله، تمام فعالیت‌های مربوط به شبکه یک کسب و کار برای مدتی ایست می‌کند و از طرفی، نبود اینترنت حتی برای چند دقیقه، یک راه نفوذ برای هکرها ایجاد می‌کند. آنها از این دریچه وارد شبکه می‌شوند و اطلاعات محرمانه کسب و کار شما را به دست می‌آورند. پشتیبانی شبکه در اینجا وظیفه دارد که از چنین اتفاقی در شبکه جلوگیری کند.

پشتیبانی تجهیزات شبکه و امنیت

"</p

یکی از راهکارهای اصلی برای حفظ امنیت شبکه، پشتیبانی شبکه های کامپیوتری است. امنیت شبکه یا Network Security، مجموعه‌ای از قوانین است که برای حفاظت از داده‌های رایانه طراحی شده است. این اطلاعات، معمولا داده‌ها و اطلاعاتی فوق محرمانه هستند که حفاظت از آنها اهمیت بالایی دارد. از این رو، اگر برای مدت زمان کوتاهی، اینترنت قطع یا کند شود، به شبکه خسارت‌های زیادی وارد می‌شود.

به این منظور، بسیاری از سازمان‌ها و کسب و کارها، به دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی هستند. در واقع، آنها می‌خواهند که به بهترین شکل ممکن، از شبکه آنها حفاظت شده و داده‌های آنها در امنیت کامل باقی بمانند. در امنیت شبکه، کارشناسان با ایجاد یک زیرساخت امن برای کاربران، دستگاه‌ها و برنامه‌ها، از حملات ویروسی و نفوذ هکرها جلوگیری می‌کنند. برای برقراری امنیت در شبکه، از راهکارهایی از جمله موارد زیر استفاده می‌شود.

 • فایروال
 • شبکه خصوصی مجازی یا VPN
 • پشتیبانی فنی سرورها و شبکه
 • سیستم جلوگیری از نفوذ یا IPS

خدمات شبکه های کامپیوتری و اهمیت آن

پشتیبانی سیستم های کامپیوتری در نظر سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف، اهمیت بالایی دارد. در واقع، تمامی سازمان‌هایی که از شبکه استفاده می‌کنند، باید پشتیبانی از شبکه هم داشته باشند. در غیر این صورت، از نظر امنیتی و عملکرد صحیح شبکه دچار مشکل می‌شوند.

شبکه‌ها، پس از مدت زمان مشخصی، بعد از نصب و راه اندازی، دچار مشکلاتی می‌شوند. تجهیزات آنها به مشکل برمی‌خورند، عملکرد شبکه کند شده و حتی سرعت ارسال و دریافت اطلاعات و پیام‌ها در شبکه کند می‌شود.

همچنین، نرم افزارهای شبکه پس از مدت زمان مشخصی به بروزرسانی احتیاج پیدا می‌کنند. آنها باید بروزرسانی شوند تا آسیب پذیری‌های شناسایی شده، در نسخه بروز از بین برود. در واقع، این بروزرسانی‌ها، نوعی رفع باگ در نرم افزارها هستند. تیم پشتیبانی شبکه های کامپیوتری، طی یک قرارداد دوره‌ای با سازمان‌ها و کسب و کارها، عملکرد شبکه را تضمین نمی‌کنند. این تیم، پس از عقد قرارداد، وظیفه دارند که به طور دائم، روی عملکرد شبکه کنترل داشته باشند. در صورت بروز اختلال، آن را به سرعت رفع کرده و شبکه را به حالت اصلی و نرمال بازگردانند. این کارها در نگاه اول خیلی ساده به نظر می‌رسد ولی پیچیدگی زیادی دارد و معمولا توسط شرکت پشتیبانی شبکه انجام می‌شود.

خدمات پشتیبانی شبکه

در زیر به معرفی خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری می پردازیم:

 • نصب سخت افزار های مورد نیاز مجموعه مانند سرورها، چاپگرها،و …
 • ایجاد حساب های کاربری و دادن دسترسی مناسب به افراد مجموعه
 • نظارت بر امنیت شبکه و اعمال سیاست های امنیتی مناسب
 • نصب و به روز رسانی آنتی ویروس
 • نصب نرم افزاری مورد نیاز و به روز رسانی آن ها
 • تعمیر و نگهداری شبکه
 • مدیریت و نظارت روزانه بر استفاده از شبکه
 • برنامه ریزی برای توسعه شبکه
 • بررسی و عیب یابی شبکه
 • نظارت مستمر و در بازه های زمانی مشخص با هدف پیشگیری از مشکلات اتی

پشتیبانی شبکه و رایج‌ترین مشکلات شبکه‌های کامپیوتری

در واقع، هر مشکلی که برای یک کاربر خانگی در شبکه رخ می‌دهد، همان مشکل در مقیاسی بزرگ‌تر برای شبکه مربوط به سازمان‌ها نیز رخ می‌دهد. رایج‌ترین مشکلات، همان مشکلاتی است که برای اکثر کاربران اینترنت رخ می‌دهد. هیچ چیز تازه‌ای ندارد، بلکه فقط از نظر وسعت، خیلی بزرگتر هستند.

خدمات شبکه های کامپیوتری | فناوری هوشند

مشکلات نرم افزاری

مشکلات نرم افزار یکی از اصلی‌ترین دلایل برای خرابی یا افت عملکرد صحیح شبکه‌های کامپیوتری است. این مشکلات به دلایل مختلفی رخ می‌دهند. به عنوان مثال، برخی از نرم افزارهای کلاینتی که در ارتباطات از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرند، بدون دلیل از کار می‌افتند یا تنظیمات آنها تغییر پیدا می‌کند. همچنین، ممکن است که یکی از کارمندان ناآگاه سازمان، دست به تغییرات در تنظیمات پروتکل شبکه بزند که مشکلات نرم افزاری را به وجود می‌آورد.

مشکلات سخت افزاری

دومین نوع از مشکلات رایج برای شبکه‌های کامپیوتری، مشکلات سخت افزاری است که تیم پشتیبانی شبکه های کامپیوتری آن را رفع می‌کنند. تمام سخت افزارهای به کار رفته در شبکه از جمله روترها، سوییچ‌ها و سرورها، به مرور زمان دچار فرسایش و افت عملکرد می‌شوند. در این شرایط، تیم پشتیبانی شبکه وظیفه دارد که مشکلات جدی سخت افزاری را تشخیص دهند. برخی از این مشکلات در سخت افزار به صورتی هستند که با تعمیر از بین می‌روند و برخی دیگر، تنها در صورت تعویض سخت افزار حل می‌شوند.

مشکلات زیرساختی

مشکلات زیرساختی، نسبت به مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری اهمیت کمتری دارند. این مشکلات، بیشتری شامل تجهیزات زیربنایی مانند کابل‌های شبکه، پریزها و ترانک شبکه می‌شوند. تیم پشتیبانی شبکه های کامپیوتری، برای تشخیص چنین مشکلات، از ابزارهایی تحت عنوان تستر استفاده می‌کنند. این ابزارها، سلامت زیرساخت شبکه را مشخص می‌کنند. اگر ایراد یا مشکلاتی در آن زیرساخت وجود داشته باشد، توسط ابزار اعلام می‌شود.

خدمات پشتیبانی شبکه و سرور

"</p

پشتیبانی تجهیزات شبکه شامل خدمات مختلفی می‌شود. در واقع، شما با استفاده از پشتیبانی شبکه های کامپیوتری، خدمات مختلفی در چای هوشمند استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از:

پشتیبانی ۲۴ ساعته

کارشناسان تیم پشتیبانی شبکه چای هوشمند، به صورت ۲۴ ساعته در تمام ۷ روزه هفته از سرورهای شما پشتیبانی می‌کنند. هر زمانی که مشکلاتی در سرور رخ دهد، در کمترین زمان ممکن برای رفع آن اقدام می‌کنند و سرور را به حالت اولیه بازمی‌گردانند.

عیب‌یابی شبکه و سرور

این مورد از خدمات پشتیبانی شبکه مربوط به کارشناسان تیم پشتیبانی فنی سرورها می‌شود. این تیم، پس از رفع اختلال سرور، به دنبال دلیل این اختلال می‌گردند. هر یک از اختلالات رخ داده در شبکه و سرور، دلیل متفاوتی دارد. آنها با بررسی زیرساخت، نرم افزار و سخت افزار، دلیل اختلال را پیدا کرده و از وقوع مجدد آن جلوگیری می‌کنند.

بک‌آپ گیری از داده‌ها

پشتیبانی شبکه و سرور شامل خدمات پشتیبانی از داده‌ها نیز می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، مشکلات پس از بروز اختلال در شبکه و سرور است. برخی از

اختلالات گسترده که در شبکه رخ می‌دهند، باعث از بین رفتن بسیاری از داده‌ها و اطلاعات می‌شوند. تیم پشتیبانی، با بک‌آپ گیری از داده‌ها، از پاک شدن آنها جلوگیری می‌کنند. در واقع، این بک‌آپ، یک نسخه پشتیبان از داده‌ها است.

بروزرسانی و سرویس شبکه

بروزرسانی و سرویس شبکه، یکی دیگر از خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری است. با فناوری‌های جدید و بروز، تیم پشتیبانی، نرم افزارهای موجود در شبکه را بروزرسانی می‌کنند و اگر مشکلاتی در نرم افزار یا سخت افزار رخ داده باشد، آن را سرویس می‌کنند.

شرکت خدمات شبکه های کامپیوتری

چای هوشمند یکی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات رایانش ابری است که پشتیبانی شبکه های کامپیوتری نیز یکی دیگر از خدمات آن است. این شرکت پشتیبانی شبکه، خدمات گسترده‌ای را در این زمینه ارائه می‌دهد که به سازمان‌ها و کسب و کارها کمک می‌کند. در واقع، هر فردی یا سازمانی که از شبکه اختصاصی استفاده می‌کند، نیازمند خدمات پشتیبانی شبکه است. اگر شما نیز به دنبال تیم پشتیبانی شبکه هستید، بهتر است که ابتدا خدمات آنها را بررسی کنید.

سخن آخر در مورد خدمات پشتیبانی شبکه

در این مقاله سعی کردیم به معرفی خدمات پشتیبانی شبکه بپردازیم و شما را با اصلی ترین موضوع ها در این زمینه آشنا کنیم. اگر  به دنبال شرکت پشتیبان شبکه هستید مجموعه اسمارت تی سال ها در این زمینه دانش و مهارت کسب کرده و می تواند در این زمینه نگرانی های شما را مرتفع کند. روی کمک مجموعه ما حساب کنید.