بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال 2023

بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال 2023

زبان های برنامه نویسی|اسمارت تی
 • بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال 2023
 • python بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت
 • جاوا اسکریپت ( یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی در حوزه وب)
 • SQL یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی در حوزه دیتابیس
 • java بهترین زبان برنامه نویسی برای بازی
 • C# محبوب ترین زبان برنامه نویسی
 • ++ یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی
 • GO پردرآمدترین زبان برنامه نویسی 2023
 • rust توسعه یافته از زبان های برنامه نویسی C و C++
 • ruby زبان برنامه نویسی برای شروع
 • زبان کد نویسی swift برای برنامه نویسی ios

این روزها بسیاری از بخش‌های شبکه با استفاده از کدنویسی شکل می‌گیرد. در واقع تمامی سایت‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل با سیستم‌عامل‌های مختلف و همچنین برنامه‌های دسکتاپ با استفاده از زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی ساخته می‌شوند. در ادامه با چای هوشمند همراه باشید تا به بررسی بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سال 2023 بپردازیم.

زبان‌های برنامه‌نویسی در دو بخش بک‌اند و فرانت‌اند استفاده می‌شود و هر کدام از زبان‌ها به طور مجزا در یکی از این دو حوزه فعالیت می‌کنند. در واقع اگر بخواهید بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع انتخاب کنید انتخاب‌های بسیار متعددی برای شما وجود دارد؛ در لیست زبان های برنامه نویسی به بهترین زبان‌های کدنویسی از هر نظر می‌پردازیم تا در انتخاب زبان کدنویسی موردنظر خود بهترین تصمیم را بگیرید.

python بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت

اگر به دنبال بهترین زبان برنامه‌نویسی هستید پایتون حتماً در این دسته قرار می گیره که تحت وب استفاده می‌شود. امروزه بسیاری از کاربران که به‌تازگی می‌خواهند زبان برنامه‌نویسی جدیدی را آموزش ببیند پایتون یکی از بهترین انتخاب‌ها می‌باشد. زبان پایتون به دلیل پر کاربرد بودن آن دارای کتابخانه‌ها و مدل‌های بسیاری می‌باشد که می‌توانید در کدنویسی خود از آنها استفاده کنید.

این زبان به دلیل یادگیری آسان آن و رایج بودن بسیار زبان مناسبی در یادگیری می‌باشد و دوره‌های غیرحضوری و حضوری بسیار با کیفیتی برای آنها وجود دارد.

یکی مهم‌ترین مواردی که برای یادگیری پایتون به آن اشاره کرد، کاربرد آن در زمینه هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی از جمله چت جی پی‌تی  در دنیای شبکه بسیار سروصدای بسیاری کرده است و برای ساخت آن از زبان برنامه پایتون استفاده شده است.

2.جاوا اسکریپت ( یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی در حوزه وب)

جاوا اسکریپت یکی از زبان‌هایی است که کاملاً با جاوا متفاوت است و در حوزه وب کاربرد دارد. زبان جاوا اسکریپت اززبان‌هایی است که در حوزه فرانت‌اند، اپ‌های موبایل، بازی‌سازی دیگر حوزه‌ها  بکار می‌رود و می‌تواند برای کسانی که علاقه به طراحی سایت دارند بسیار مورداستفاده قرار گیرند. این زبان در کنار html  و Css بکار می‌رود و در بیش از نود درصد وب‌سایت‌ها در حوزه فرانت‌اند از آن استفاده می‌شود.

3.SQL  یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی در حوزه دیتابیس

ادامه پاسخ به سوال بهترین زبان برنامه نویسی کدام است ؟ میرسیم به زبان SQL . این زبان از زبان‌هایی است که در بخش دیتابیس و مدیریت داده در سرور استفاده می‌شود و به همین دلیل در بسیاری از شرکت‌های بزرگ بیزینسی و سرور شرکت‌های مختلف برای مدیریت دیتا و دیتابیس از آن بهره گرفته می‌شود.

java  بهترین زبان برنامه نویسی برای بازی

جاوا یکی دیگر از زبان‌هایی است که در حوزة برنامه‌نویسی اشیا بسیار کاربرد دارد. جاوا به دلیل امنیت و کارایی زیاد که دارد در بسیاری از حوزه‌های شبکه و تکنولوژی استفاده می‌شود و به همین منظور در حوزه بازی‌سازی یکی از پر طرف‌دارترین بازی‌های امروز یعنی ماینکرفت با استفاده از این زبان قدرتمند نوشته شده است.

5  زبان برنامه نویسی .PHP برای طراحی سایت

در ادامه بررسی موضوع بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی سال 2023 نوبت به  معرفی زبان PHP می رسد.

زبان PHP  در حوزه بک‌اند کاربرد بسیار زیادی دارد و از سمت سرور در بیش از 75 درصد سایت‌های شرکت‌های بزرگ از این زبان استفاده می‌شود.

این زبان در حوزه طراحی سایت، ابزاری قدرتمند یعنی وردپرس با استفاده از این زبان نوشته شده است. این زبان هم مانند بسیاری از زبان‌های دیگر آسان نیستند و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را آموزش دید.

همچنین از این زبان در مدیریت دیتابیس و بازیابی داده‌ها بسیار استفاده میشود.

6.C# محبوب ترین زبان برنامه نویسی

از محبوب ترین زبان برنامه نویسی می توان سی شارپ را نام برد. زبان سی‌شارپ زبانی است که از شرکت مایکروسافت توسعه‌یافته است و به‌صورت اختصاصی در توسعه اپ‌های دسکتاپ استفاده می‌شود. این زبان در حوزه‌های دیگر مانند توسعه گیم یا تحت وب نیز استفاده می‌شود و یادگیری آن نسبت به دیگر زبان‌های سری C  آسان‌تر می‌باشد.

7.C++ یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی

این زبان یکی از کامل‌ترین زبان‌هایی می‌باشد که در 1980 معرفی شد و به دلیل کارایی فوق‌العاده بالایی که دارد همچنان یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی به شمار می‌رود.

این زبان برای توسعه نرم‌افزار، پشتیبانی سیستم‌ها و بسیاری اپلیکیشن‌های رانندگی استفاده می‌شود. همچنین این زبان از بسیاری سیستم‌عامل‌ها مانند ویندوز، اندروید، مک و همچنین سرورها استفاده می‌شود.

زبان C++ نسبت به زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر دشوارتر است به این دلیل که نسبت به دیگر زبان بسیار کامل‌تر است.

8.GO پردرآمدترین زبان برنامه نویسی 2023

زبان گو یا گولنگ زبانی است که توسط گوگل در سال 2007 معرفی شد و محبوب ترین زبان برنامه نویسی در ایران نیز محسوب می شود.

در حوزه‌‌هایی توسعه نرم‌افزار، سرور و بک‌اند و بخصوص فضای ابری  بسیار کاربرد دارد. این زبان به دلیل مدیریت بسیار درست داده‌ها می‌تواند یادگیری و استفاده از این زبان پرطرف‌دار را برای شما راحت کند و  یکی از بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع و همچنین برای افراد استفاه افراد باسابقه بسیار پیشنهاد می‌شود همینطور از بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت نیز محسوب میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زبان برنامه نویسی گو رو از دست نده.

9.rust توسعه یافته از زبان های برنامه نویسی C  و C++

زبان راست توسط شرکت Mozilla برنامه‌نویسی ساخته شد.این زبان که همراه با زبان C  و C++ می‌باشد،دارای امنیت مناسب و کنترل آسانی است و خیلی سریع به شهرت رسید به‌گونه‌ای که در هفت سال اخیر عضوی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی بوده است.

زبان راست برای نوشتار نرم‌افزار، برنامه‌های رانندگی و پرتکل‌های شبکه اغلب استفاده می‌شود و برای وب اپلیکیشن‌ها پیشنهاد نمی‌شود.

10.ruby زبان برنامه نویسی برای شروع

می شود رابی را نام برد که به دلیل آسانی و کاربردی‌بودن بسیار برای کسانی که می‌خواهند به‌تازگی وارد برنامه‌نویسی شوند پیشنهاد می‌شود.

زبان رابی را می‌توان برای اسکریپت کردن، کامند لاین‌ها و فریم‌ورک‌ها استفاده کرد. همچنین باتوجه‌به امکانات رابی  می‌توان از آن برای طراحی کنندگان وب‌سایت‌ها استفاده کرد و ساختار آنها را کاملاً مناسب و تمیز طراحی می‌کند.

11.C برای سیستم‌هایی با سخت‌افزارهای ضعیف

زبان C از زبان‌هایی است که در سال 1970 معرفی شد و برای سیستم‌هایی با سخت‌افزارهای ضعیف بسیار مناسب می‌باشد.

زبان C به دلیل بخش اصلی بسیاری از زبان‌های دیگر کاربرد بسیاری دارد و موردعلاقه برنامه‌نویسان می‌باشد.

این زبان حالت بیسیکی از زبان‌های دیگر شامل جاوا،C++،پایتون و PHP است و به همین دلیل نصب به زبان

های دیگر دشوارتر است.

12 زبان کد نویسی swift برای برنامه نویسی ios

زبان کدنویسی سوئیفت توسط شرکت اپل در سال 2014 معرفی ش. . این زبان برای کدنویسی برای سیستم‌عامل

IOS و مک مورداستفاده قرار می‌گیرد. این زبان برای برنامه‌نویسی برنامه‌های مخصوص این سیستم‌عامل استفاده می‌شود و یادگیری راحتی دارد.

کدام زبان برای برنامه‌نویسی مناسب است؟

این سوال در واقع جواب مشخصی ندارد به این دلیل که هر کدام از زبان‌های برنامه‌نویسی در حوزه‌های مختلف تکنولوژی مانند شبکه و دیگر بخش‌های آن استفاده می‌شود و این سوال بستگی به علاقه و حوزه‌ای شما می‌خواهید شروع به یادگیری آن زبان و در نتیجه کسب درآمد داشته باشید، بستگی دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله به بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سال 2023 در اسمارت تی پرداختیم. هر کدام از زبان‌های برنامه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به خود را دارد و شما می‌توانید باتوجه‌به به پشتکار و علاقة خود آن‌ها را جهت یادگیری انتخاب کنید. ممنون که در این مطلب همراه با شرکت چای هوشمند بودید.