Virtualization

Virtualization

مجازی سازی|اسمارت تی

تصور کنید که دارای یک شرکت با سیستم‌عامل‌های متعدد و سرورهای مختلف هستید که هرکدام از این سرورها و سیستم‌ها وظیفة خاص خود و دارای سیستم‌عامل مخصوص خود را دارند.

مثلاً سرورهایی با سیستم‌عامل ویندوز مسئول ایمیل‌ها، دسته‌ای برای مدیریت امور مشتریان و دسته‌ای از سرورها متناسب با مدیریت دیتابیس هستند.

در این صورت مدیریت همه اینها به‌صورت جداگانه بسیار دشوار خواهد بود و در صورت بروز مشکل برای هرکدام از آنها امور کار در شرکت آسیب می‌بیند به همین دلیل ما در اینجا با virtualization یا مجازی‌سازی سروکار داریم.در ادامه با اسمارت تی همراه باشید.

مجازی‌سازی یعنی اینکه ما بتوانیم یک نسخه مجازی از یک شی وقعی بسازیم و در واقع به‌منظور است که می‌توان از این طریق یک بخش مجازی از نرم‌افزار یا سخت‌افزار یک سرور داشته باشیم.

برای مثال زمانی که نرم‌افزار یا سخت‌افزار یک سرور با مشکل روبرو می‌شود، تمام کارهای سیستم متوقف می‌شود و تا زمانی که مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری آن حل نشود هیچ عملکردی را نمی‌توان از سرور انتظار داشت.

اما از طریق مجازی‌سازی یک سرور می‌توان در صورت بروز هرگونه مشکل در سرور از متوقف‌شدن بخش‌های دیگر یک سرور جلوگیری کرد و اختلالی در عملکرد سرور به وجود نمی‌آید.

Hyperviser

مجازی‌سازی سرورها از هایپروایزر صورت می‌گیرد. هایپروایزر سیستمی هست که دارای سخت‌افزار مخصوص به خود را می‌باشد و از طریق آن می‌توان تمامی سرورها را به طور هم‌زمان مدیریت کرد و از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کرد.

انواع hyperviser

Hyperviser type1

در هایپروایزر نوع یک نرم‌افزار هایپروایزر مستقیماً روی سخت‌افزار نصب می‌شود و نیازی به هیچ‌گونه سیستم‌عامل برای نصب نیست و برای دیتاسنترها و مجازی‌سازی سرور بهترین گزینه استفاده هایپروایزر نوع یک می‌باشد.

ویژگی این نوع هایپروایزر

عملکرد مناسب

به دلیل اینکه سیستم‌عامل این سرور مستقیماً بر روی سرور نصب می‌شود و باعث می‌شود عملکرد و راندمان بالاتری دارد و در بیشتر سازمان‌ها شرکت‌ها از آنها استفاده می‌شود.

امنیت بالا

به دلیل اینکه فرایند مجازی‌سازی روی یک سخت‌افزار فیزیکی انجام می‌شود و ارتباطی با سیستم‌های واسطه‌ای ندارد به همین دلیل در صورت بروز هرگونه مشکل روی سیستم، سیستم‌های دیگر را درگیر نمی‌کند.

Hyperviser type2

هایپروایزر نوع دو معمولاً بر روی سیستم‌عامل نصب می‌شود و به آنها hosted hypervisor می‌گویند به این دلیل که وابسته به نصب‌شدن روی سیستم‌عامل هستند. این نوع هایپروایزر بر روی دیتاسنتر نصب نمی‌شود و نسبت به نوع یک امنیت پایین‌تری دارد و به همین دلیل اغلب برای ماشین‌های مجازی تست یا محیط تست‌کردن استفاده می‌شوند.

مزایای hyperviser type2

از مزایای آن می‌توان به این توجه کرد که این هایپروایزر نیاز به نصب برنامه واسطه‌ای نیست و به‌تنهایی سرورهای مجازی را کنترل می‌کند و همچنین ازآنجایی‌که بیشتر برای تست استفاده می‌شود، محیطی را برای تست ماشین‌های مجازی فراهم می‌کند تا پس از بررسی مناسب در محیط اصلی استفاده شود.

انواع مجازی‌سازی

مجازی‌سازی سرور  server vitualization

بسیاری از دیتا سنترها از مجازی‌سازی به دلیل بهینه‌سازی هزینه‌های سرور استفاده می‌کنند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که از طریق مجازی سرور بهتر منابع خود را مدیریت کنند. با مجازی‌سازی سرور این امکان را برای سیستم‌عامل ایجاد می‌کند که هرکدام از آنها به‌صورت جداگانه و بدون تداخل در سستم های دیگر از بخشی از منابع دیتاسنتر استفاده کنند.

در واقع مجازی‌سازی سرور باعث می‌شود که هرکدام از سیستم‌عامل‌ها از بخشی از منابع دیتاسنتر استفاده کنند و در نتیجه در مصرف منابع سرور صرفه‌جویی می‌شود. با فرایند مجازی سرور دیگر برای هر سیستم سرور مجزا خریداری نمی‌شود و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود همچنین هزینه تعمیر نگهداری از سرور در حالت مجازی بسیار آسان‌تر است.

مجازی‌سازی شبکه  network virtualization

مجازی‌سازی در شبکه نیز مزایای بسیاری دارد و باعث می‌شود که هر شبکه باتوجه‌به منابع خود شبکه‌های وابسته‌ای برای خود ایجاد کند و به همین دلیل با اتصال هر کاربر به شبکه دیگر نیاز نیست که سخت‌افزار جدیدی برای ایجاد یک شبکه برای یک کاربر ایجاد کنیم و باعث می‌شود با استفاده از همان نرم‌افزار یک شبکه به‌صورت مجازی به چندین کاربر داده موردنظر را ارائه داد.

با مجازی‌سازی شبکه بسیاری از هزینه‌های نگهداری و تعمیر کاهش میابد. همچنین به دلیل تقسیم‌شدن منابع شبکه به‌صورت مجازی در صورت بروز هرگونه مشکل به‌راحتی می‌توان محل موردنظر را عیب‌یابی و تعمیر کرد.

مجازی‌سازی دسکتاپ desktop virtualization

با استفاده از مجازی دسکتاپ باعث می‌شود که بر روی یک سرور چندین سیستم مجازی قرار بگیرد که توسط یک سرور مرکزی مدیریت شوند و هر کاربری با استفاده از دستگاه ارتباطی خود می‌تواند به یکی از دسکتاپ‌های مجازی متصل و از آن استفاده کند.

بدون استفاده از این فرایند مجازی‌سازی لازم بود برای نفر یک سیستم جدید با سخت‌افزار جدیدی ایجاد شود؛ اما با استفاده از مجازی‌سازی دسکتاپ با مجهز کردن یک سیستم مرکزی یا سرور به سخت‌افزار می‌توان با مجازی‌سازی آن، سیستم‌های دیگر از آن استفاده کنند.

مجازی‌سازی اپلیکیشن

با استفاده از مجازی‌سازی یک اپلیکیشن دیگر نیازی به نصب اپلیکیشن روی هر نصب افزار نیست و با نصب اپلیکیشن بر روی یک سرور مجازی امکان دسترسی دیگر سیستم‌ها به آن اپ وجود خواهد داشت.

نرم‌افزارهای مجازی ساز

نرم‌افزار هایپروی

این نرم‌افزار محصول شرکت مایکروسافت می‌باشد و امکان مجازی سرور را فراهم می‌کند و به‌صورت دوره‌ای و اتوماتیک از سرور پشتیبانی خودکار می‌گیرد و امنتی قابل‌توجهی دارد.

نرم‌افزار VMware

یکی دیگر از نرم‌افزارها VMware است که به‌راحتی می‌توان فرایند مجازی‌سازی را روی آن پیاده کرد همچنین با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان چندین سیستم‌عامل را روی آن تست و بررسی کرد و راه‌اندازی راحتی نیز دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مجازی‌سازی پرداختیم و در همة ابعاد و شاخه به‌صورت مجزا پرداختیم همچنین هایپروایزها را نیز مورد بررسی قرار دادیدم و در شبکه و سرور و بخش‌های دیگر بسیار مرود استفاده می‌گیرد ممنون که در این مقاله با اسمارت تی همراه بودید.