سرور چیست؟

سرور چیست؟

سرور|اسمارت تی

باتوجه به پیشرفت روزافزون اینترنت،  بسیاری از کارها در  این شبکه قدرتمند انجام می‌شود. در این مقاله  یکی از بخش های مهم دیگر شبکه یعنی سرور را مورد بررسی قرار دهیم. سرورها نقش مهمی در دسترسی ما به شبکه آنلاین و دنیای دیجیتال امروز دارند و ممکن براتون جالب باشه که اولین سرورها در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰  چشم به جهان تکنولوژی گشودند، البته نه در خانواده ای مذهبی بلکه در بلاد کفر . و در مدت کوتاهی پیشرفت چشمگیری داشتند و یک ضرورت در دنیای فناوری تبدیل شدند.

سرور با معنی لغوی (سرویس دهنده) یک رایانه متصل به شبکه است. در واقع یک سیستم قدرتمند که اطلاعات روی آن قرار می گیرد و پتانسیل این را دارد تا خدمات گیرنده یا همان کلاینت ها از اطلاعات و منابع آن استفاده کند و انتظار می رود همیشه روشن و در دسترس باشند.

سرور چیست؟

 server مسئولیت مدیریت اطلاعات و انتقال اون ها را بر عهده دارد و  نقش خدمات دهنده به کامپبوترهای اعضاء یا همان کلاینت ها رو ایفا می کند و ترکیب گروه بزرگی از ابر رایانه‌ها ست.

به طور کلی کاربرد سرورها در سازمان و شرکت ها شامل موارد زیر است:

برنامه‌هایی مانند:

?ایمیل

?وب سرور

?پایگاه داده

? بازی

خدماتی شامل:

?ذخیره فایل

?امنیت شبکه

?مدیریت سیستم

?و…

ویژگی‌های سرورها

server باید سیستم‌های قدرتمندی باشند تا بتوانند سیستم‌های دیگری را که به آن متصل می‌شوند را کنترل کنند و   اتصال همیشگی به اینترنت از مهم‌ترین ضروریات می باشد.

اما  تنها میتواند میزان مشخصی از سیستم ها را درون خود جای دهد در غیر این صورت با افزایش بی از حد سیستم های متصل به یک سرور نه تنها با عث کندی آن و در نتیجه کاهش سرعت مبادله اطلاعات با سیستم های متصل به ان میشود که با ارتقاء تجهیزات سخت افزاری این مشکل رفع می شود.

دیتاسنتر چیست؟

دیتاسنتر ها (Data center)محلی مخصوص برای نگهداری از سرور ها میباشد و این دیتاسنترها اتاق ها و طبقات مختلفی را شامل میشود که در هر بخش اتاق های کنترل،تاسیسات خنک کننده و جلوگیری از اتش سوزی جهت محافظ از تجهیزات شبکه قرار دارد.

سیستم سخت‌افزاری یک سرور

سرور باید دارای سخت‌افزار قوی باشد. و از پردازنده مخصوصی  به نام پردازندة xeon استفاده می‌کند که این پردازنده بسیار قدرتمندتر و قوی‌تر از پردازنده یک سیستم معمولی است.

همچنینی مادربردهایی که در درون یک سرور به کار می‌رود قادر به پشتیبانی دو پردازنده هم زمان می‌باشد که در سرعت انتقال اطلاعات بسیار افزایش میابد. پردازنده xeon از نوع خاصی رم یعنی ECC پشتیبانی می‌کند. این مدل رم که مخفف  error correcting code می‌باشد باعث می‌شود که سرور در صورت مشاهده ارور و مشکل در روند کار خود با استفاده از این رم شناسایی می‌شود و با اعلام کردن آن کارشناسان مربوطه برای رفع مشکل آن اقدام می‌کنند.

یک سرور دارای هارد درایوهای قابل تعویض بسیاری در پیکربندی RAID می‌باشد.در دیتاسنترها و سرورها تمام اطلاعات در هارد درایوها ذخیره می‌شود و اگر بر اثر مشکلاتی هارد درایو ذخیره اطلاعات از بین برود اطلاعات آن توسط RAID ذخیره می‌شود و زمانی که هارد درایو تعویض شود این اطلاعات به هارد درایو جدیدی انتقال پیدا می‌کند.

سرور چیست؟ | اسمارت تی

تنظیمات یک سرور

تنظیمات یک سرور به این معنا می‌باشد که ما به چه میزانی می‌خواهیم به کاربران متصل به آن اجازه دسترسی دهید که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

  • اولین نوع تنظیمات دسترسی مستقیم کاربران و بدون محدودیت می‌باشد و به‌سرعت قابل‌اجرا می‌باشد؛ اما در این روش عیب‌جویی مشکل می‌باشد.
  • نوعی دیگری از تنظیمات این است که می‌توانیم سرور را در درون یک اپلیکیشن به‌جای اینترنت اجرا کرد که در نتیجه باعث افزایش امنیت و محافظ اطلاعات میشود.
  • یکی دیگر از تنظیمات سرور استفاده از یک لود بالانسر هستند و می‌توانیم چند برنامه را در دامنه یک سرور اجرا کنیم.

شاید یکی از سؤالاتی که ایجاد می‌شود این است که بهترین انتخاب برای یک سرور چیست؟

در واقع نمی‌توان در انتخاب تنظیمات یکی از آنها را انتخاب کرد و به نسبت دیگر تنظیمات به آنها برتری داد و هرکدام از تنظیمات وابسته به میزان خدماتی است که ما می‌خواهیم توسط سرور ارائه بدهیم.

دسته‌بندی سرورها

سرورها بر اساس کاربری به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

  1. سرور اشتراکی

در سرورهای اشتراکی که شامل سایت‌های زیادی می‌شوند باتوجه‌به اطلاعات و داده ای در سرور قرار میگیرد مورد دسترسی تمامی کاربران قرار میگیرد.

  1. سرور VDS

این سرور محدودتر از سرور اشتراکی می‌باشد و یک سرور اختصاصی توسط مجازی سازها به چند سرور تقسیم می‌شود همچنینی در این سرورها سایت‌های کمتری قرار می‌گیرد.

  1. سرور اختصاصی

سرورهای اختصاصی معمولاً توسط شرکت‌های بزرگ به‌خاطر گستردگی پشتیبانی آنها مورداستفاده قرار می‌گیرد و تمامی اطلاعات و پهنای باند و فضای داده توسط میزبان به‌صورت اختصاصی قابل مدیریت است.

انواع سرورها  و کاربردها

کاربردنام سرور
مناسب برای راه‌اندازی سایت‌هاWeb سرور
برای پست‌های الکترونیک و دریافت ایمیلMail سرور
مناسب برای سازمان‌ها و شرکت‌ها جهت بانک اطلاعاتیData سرور
قرارگیری نرم‌افزار در سرور برای استفاده کاربراناپلیکیشن سرور
جهت اشتراک فایل‌ها مورداستفاده قرار می‌گیردFile سرور
بر روی این سرورها تنظیمات مربوط به سرویس و DNS قرار می‌گیرد.DNS سرور
جهت نصب بازی روی سرور استفاده می‌شود.Game سرور
شرکت‌های حسابداری و مالی برای حجم بالای حسابداری خود از این سرور استفاده می‌کنند.سرور محاسباتی
این سرور به‌عنوان یک رابط میان کاربر و پروکسی قرار می‌گیرد و تبادل اطلاعات را انجام می‌دهد.سرور پروکسی

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی انواع سرور و معرفی آنها پرداختیم همچنین پی بردیم که سروها چقدر در زندگی مجازی ما نقش مهمی دارنداز اینکه در این مقاله با اسمارت تی همراه بودید از شما سپاس گزاریم. اگر در خصوص پشتیبانی کامیپوتر و خدمات شبکه نیاز به کمک داشتید روی مهارت و تجربه ما در اسمارت تی حساب کنید.